недела, 12. јули 2020. Вести денес: 90
МЕГА БОМБА

Нуклеарна бoмба: Заев зема рeкет од 6 милиони евра! (АУДИО)

home Вести

Нов скандал: Државната лотарија потрошила не 6 туку 14 милиони евра за машини за коцкање!

Нов скандал: Државната лотарија потрошила не 6 туку 14 милиони евра за машини за коцкање!

Неверојатни 13,97 милиони евра, а не 6,5 милиони потрошила Државната Лотарија (порано Државна лотарија на Македoнија) за коцкарски слот-машини. Пратеникот Илија Димовски на својот фејсбук профил откри дека Државната лотарија направила два тендери за набавка на коцкарски апаративо рок на 20 месеци.

„Во 20 месеци Државната видеолотарија направила не еден, туку ДВА тендери за набавка на коцкарски апарати.

Првиот пат на 16.04.2018 за
7.422.200 €.

Вториот пат на 02.01.2020 за
6.548.500 €.

Вкупно оваа државна фирма потрошила
13.970.700 € за коцкарски апарати“ пишува Димовски на фејсбук.

Парламентарни избори 2020