сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 56
home Вести

Нов протест на мајките на породилно

Нов протест на мајките на породилно

Мајките кои се на породилно утре ќе излезат на нов втор по ред протест пред Владата, во обид да издејствуваат укинување на одлуката во среда да се вратат на работа.

Викендот министерот за здравство Венко Филипче изјави дека Владата не ги прифатила нивните барања испорачани после првиот протест во четвртокот.

Од друга страна мајките сметаат дека високите бројки на заразени со Ковид-19 деновиве и неколкуте случаи на инфицирани деца и вработени во градинките се голем ризик за нивните деца.

Коронавирус