вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Вести

Ноќеска стабилизирање на времето, за викенд посвежо со врнежи

Ноќеска стабилизирање на времето, за викенд посвежо со врнежи

До крајот на денот времето ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, претежно во планинските подрачја, но и во делови од скопската котлина. Постепено стабилизирање, како што соопшти УХМР, се очекува во ноќните часови.

Според Управата, претстојниот викенд температурите ќе се намалат, а времето ќе биде нестабилно, локално со пообилни врнежи, засилен ветер и услови за појава на град.

Утре ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има изолирана појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи, претежно во планинските подрачја. Минималната температура ќе биде  од 12 до 21, а максималната од 28 до 36 степени. УВ индексот ќе изнесува осум. Во Скопје слично време со темература до 33 степени.

Во петок ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност, а во попладневните часови ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи.   (МИА)