понеделник, 14. јуни 2021. Вести денес: 56
home Вести

Низ кои македонски градови се шири коронавирусот и по колку заразени има во секој од нив?

Низ кои македонски градови се шири коронавирусот и по колку заразени има во секој од нив?

Во изминатите 24 часа направени се 199 тестирања, а потврдени се 15 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-2, Куманово-7, Прилеп-4, Тетово-1, Струга-1.

Согласно ова вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја изнесува 1506, бројката на оздравени пациенти е 852 , на починати е 82, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 572. Последната дистрибуција по градови е следна:

Скопје – 509, Куманово – 400,  Дебар – 51, Штип-34, Прилеп –157, Тетово – 85, Струга – 67, Велес – 77, Битола –19, Охрид –15, Кавадарци – 5, Гостивар –17, Гевгелија – 4, Струмица – 2, Крива Паланка-5, Радовиш – 4, Крушево – 3, Кочани – 31, Пробиштип – 2, Кичево – 2,  Неготино -9 (*7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија), Демир Хисар – 1,  Македонски Брод -2, Пехчево- 2, Делчево-1, Валандово -1, Виница – 2

ЕУРО 2020

Македонија