сабота, 23. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Нивната цел е афирмација на културата на Србите во Република Македонија: Дознајте сé за СПОНА (ИНТЕРВЈУ)

Нивната цел е афирмација на културата на Србите во Република Македонија: Дознајте сé за СПОНА (ИНТЕРВЈУ)

Граѓанското здружение Културно- информативен центар на Србите во Македонија „СПОНА“ функционира од 2005-та година како самостојна, невладина и непартиска асоцијација.

„СПОНА пред се, се занимава со културата, со афирмација на културата на Србите во Република Македонија. Служиме како информативна база, центар за споделување на корисни информации за Србите во Република Македонија„. Ова во интервју за КУРИР го истакна Милош Стојковиќ  од СПОНА.

Освен што посветено работат, тие се и големи хуманисти.

Целото интервју со него, погледнете го во продолжение:

Локални избори 2021