вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Никовски: Договорите кој ги потпиша СДСМ со Бугарија и Грција се капитулација за Република Македонија

Никовски: Договорите кој ги потпиша СДСМ со Бугарија и Грција се капитулација за Република Македонија

Ако дојде одговорна власт во земјата, таа мора да преземе сериозни чекори, да се преиспита, да се изврши ревизија и да се откажат овие договори кои се катастрофални за Македонија. Тие се капитулантски и ние се што можевме дадеме, дадовме со тие договори, изјави поранешниот амбасадор во Велика Британија и македонски дипломат Ристо Никовски во неговото гостување во емисијата Само Вистина, алудирајќи на Преспанскиот договор каде што се промени уставното име на Република Македонија, како и договорот за добрососедство со Бугарија и двата потпишани од владата на СДСМ.

Според него Договорот од Преспа е надвор од меѓународното право, додавајќи дека референдумот на 30 септември за промена на уставното име бил неуспешен.

Локални избори 2021