понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 115
home Вести

Никос Коѕијас бара од грчката влада да изврши притисок: ФФМ има држава, треба да го промени името!

Никос Коѕијас бара од грчката влада да изврши притисок: ФФМ има држава, треба да го промени името!

Никос Коѕијас, поранешниот министер за надворешни работи на Грција и потписник на Преспанскиот договор, побара од грчката влада да изврши притисок „Фудбалската федерација на Македонија“ да го промени името, бидејќи ако не постоела „Северна Македонија“ како држава, немало ниту фудбалската репрезентација да настапува на Европското првенство.

– Им препорачувам на сите одговорни во Северна Македонија внимателно и прецизно да го прочитаат ставот [3]. е.] од првиот член на Договорот од Преспа [1.3. з.]. Јасно беше договорено дека името Северна Македонија е задолжително за секоја институција на земјата пријател, ако има низа причини, од кои едната е кога е поврзана со државата и јавните субјекти “.

-Знаеме дека Фудбалските федерации се независни здруженија. Но, овие работат врз основа на националните закони на спортот во секоја земја. Можеби на Европското првенство во фудбал во 2020 година, е претставувана од фудбалска репрезентација на нивната Федерација, но оваа Федерација не е без татковина, не работи надвор од тоа место и време. Тоа е фудбалска федерација во одредена држава и е поврзана со неа. Според тоа, Фудбалската федерација е поврзана со државата Северна Македонија, а не со некоја трета страна. Ниту, пак, тоа е Федерација на земја без држава. Освен тоа, без државата Северна Македонија таа не би учествувала на Европското првенство. Сепак, Фудбалската федерација на Северна Македонија не е заштитен бренд како што тврдат некои луѓе. Наместо тоа, од оваа гледна точка, тоа спаѓа во одредбите за задолжително внесување на „земја на потекло“, пишува Коѕијас.

Тој повикува во Скопје да не се крши мирољубивиот дух на Договорот од Преспа и упати повик и до Европската фудбалска централа УЕФА и до грчката владеачка партија Нова Демократија.

„УЕФА, која прифаќа како свои членови само Федерации од признати држави, не може да прифати Федерација на непостоечка држава (како што е „Македонија“). Државата што навистина постои е … ′ Република Северна Македонија “. Таа мора да преземе иницијатива за да помогне во безбедноста и стабилноста на областа и да не дозволува додавање проблеми преку фудбалот.

Конечно, Владата на НД конечно треба да испрати постојан тим експерти и адвокати во грчката амбасада во Скопје за да ја следат и контролираат автентичната примена на Договорот од Преспа и да престанат да ја заробуваат земјата во микро-политички игри во НД“, додава Коѕијас.

Тој со своите статусу продолжи и денес, а во последниот пишува дека екстремни националисти во Северна Македонија го злоупотребуваат настапот на македонската фудбалска репрезентација на ЕП 2020 за да ги наметнат своите националистички идеи.

Најнови вести

Коронавирус