сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 22
Во живо

Делегации на ВМРО-ДПМНЕ ќе оддадат почит пред гробот на Гоце Делчев

home Вести

Николски: Заев е антизападен политичар затоа што Македонија не стартуваше преговори со Брисел

Николски: Заев е антизападен политичар затоа што Македонија не стартуваше преговори со Брисел

Сервилната политика на Заев и ветувањата кои ги давал за да дјде на власт сега ја ипсорачуваат цената. Заев се поставува сервилно кон Бугарија и тоа е така зошто ветил. Бугарските политичари велат Заев ветил бришење на македоснкиот народ и јазик. ВМРО-ДПМНЕ тоа никогаш нема да го прифати, а не да преговараме, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николски на гостувањето на утринската програма на телевизија алфа.

-Ние побаравме два пати лидерска средба, во март кога го презентирав документот, а владата го криеше тоа. И баравме лидерска по изборите кога зовре темата. Претседателот Мицкоски повторно предложи и беше одбиен. Тоа е така зошто Заев има нечесни намери. Тој излезе најголем антизападен играч затоа што Македонија не започна преговори со Брисел, рече Николоски.

Тој информираше дека на предлог на ВМРО-ДПМНЕ на дневен ред на Комсијата за надворешна политика денес во Собранието е точка со која се бара постигнување заеднички став во однос на Бугарија.

-Во комисијата за надворешни работи ќе се побараме да се изгради заедничка позиција по ставовите на Бугарија, треба да се поајавт и Заев Османи и Димитров, моја прогноза е нема да дојдат зошто ветиле нешто различно од зачувување на македонскиот идентитет, кажа Николски.

Ако некој не ги почитува црвените линии во однос на надворешната политика го казнува народот на избори.

_Опозицијата не може да биде одговорна, туку само да бара избори за да се спреќат штетните политики на актуелната власт, кажа Николоски.