сабота, 3. јуни 2023. Вести денес: 0
home Вести

Николовска: Има катастрофални решенија Законот за јавно обвинителство

Николовска: Има катастрофални решенија Законот за јавно обвинителство

Адвокатката и член на Правната комисија на ВМРОД-ДПМНЕ, Ружица Николовска во денешното гостување во емисијата „Вин-Вин“ на телевизија Телма истакна дека не беа слушнати забелешките на експертите кога се носеше Законот за јавно обвинителство.

Таа посочи дека во законот има катастрофални решнија и небулози.

-Јас морам да ви споменам кога се дискутираше предложениот нов закон за обвинитество, со решенијата што беа предложени како што беа предложени на која присуствував како експерт. Лично сметам дека во новиот закон има многу решнија кои што се катастрофални кои што не соодстветствуваат со нашата состојба. Што е најжално што реагираат и самите обвините. Во законот има многу небулози од начинот на избор на Јавен обвинител до дисциплинските постапки, рече Николовска.