недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 12
home Вести

Николов до Дончев: Не се интересирате за македонскиот капитал и не ги гледате сомнителните тендери на Филипче

Николов до Дончев: Не се интересирате за македонскиот капитал и не ги гледате сомнителните тендери на Филипче

Случајот Рекет 2 постои, а вие се мешате во работата на истражните органи, на судовите. Во случајот со продажбата на центрите за дијализа или Диамед треба да дејствуваат надележните институции, а не вие да се мешате. Во кое својство вие ја предупредувавте шведската фирма која сакаше да ги купи центрите за дијализа, рече доктор Игор Николов, гостувајќи на телевизија Телма на дебатата со директорот на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев.

-Зошто ако се сомневавте во Диамед кој ја имаше концесијата за центрите за дијализа сте му исплатиле авансно три милиони евра, а на матичните им доцните 90 дена со исплата. Зошто авансно исплаќате на фирма во која се сомневате. Ако се грижите за шведскиот капитал, односно шведската фирма која ги купи центрите за дијализа, зошто не се интересирате за македонскиот капитал. Стерилизацијата оди кај фирма за која има истраги, а и судски процес во соседна Албанија и Италија, зошто не го предупредивте министерот за здравство Венко Филипче, праша Николов.

Според него исто така сомнителен беше и тендерот за хемиски реагенси.

-Знаевте ли дека е доделен на фирма регистрирана месец дена пред да го добие тедерот за реагенси. Зошто не реагирате кога се даваат пари од државава на сомнителни фирми, посочи Николов.

Локални избори 2021