понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 13
home Вести

Николоски: Тужбата е апсурдна, Заев да дојде во суд

Николоски: Тужбата е апсурдна, Заев да дојде во суд

Судењето по тужбата за клевета што ја поднесе премиерот Зоран Заев против потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски е одложено за 20 ноември.

На денешното рочиште не се појави премиерот Заев, а како застапник на тужбентото барање дојде негов адвокат.

Николовски, пак, оцени дека тужбата е апсурдна и кажа дека досега нема пример каде премиер и лидер на владејачка партија тужи потпретседател на опозициска партија. Николоски бара Заев како тужител да биде повикан и да даде исказ во судот.

Заев го тужи Николовски за изјава дадена во август лани во контекст на случајот „Рекет“ во која го обвинува дека е на врвот на пирамидата што изрекетирала над 20 милиони евра. Заев како отштета бара 60.000 денари.

фото: mia