сабота, 6. март 2021. Вести денес: 0
home Вести

Николоски: Средбите со европските премиери се јасна порака за поддршка на ВМРО-ДПМНЕ, планираме нови дипломатски средби со земји членки на ЕУ

Николоски: Средбите со европските премиери се јасна порака за поддршка на ВМРО-ДПМНЕ, планираме нови дипломатски средби со земји членки на ЕУ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски на вечерашното гостување во централниот Дневник на телевизија Сител се осврна на средбите со премиерите од трите земји Унгарија, Словенија, Хрватска кои ги посетија со претседателот Христијан Мицкоски.

-Средбите со европските премиери се јасна порака за поддршка на ВМРО-ДПМНЕ, планираме нови дипломатски средби со земји членки на ЕУ. Ова е јасна порака кого сакаат да видат во Македонија, рече Николоски.

Потпретседателот Николсоки рече дека понатамошните средби ќе зависат од ретрикциите поврзани со корона пандемијата.

-Во Европа зајакнуваат рестрикциите и мора да го следиме тоа. Но, ќе продоложиме со средбите во првиот момент кога ќе се надмине тоа. На средбите ќе ги претставуваме позициите на ВМРО-ДПМНЕ, но и на државата, рече Николоски.

Коронавирус