среда, 7. декември 2022. Вести денес: 101
home Вести

Николоски: Сите вработени во МВР кои имаат сознанија за поголем број на фалсификувани пасоши, а се плашат јавно да ги обзнанат, нека ги достават на адресата на ВМРО-ДПМНЕ

Николоски: Сите вработени во МВР кои имаат сознанија за поголем број на фалсификувани пасоши, а се плашат јавно да ги обзнанат, нека ги достават на адресата на ВМРО-ДПМНЕ

Во вечерашното издание на дебатната емисија „Јади бурек“ кај Јанко Илковски на ТВ Сонце гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски кој се осврна на моменталните политички случувања, како и на актуелната афера „Мафија“ која изминатите неколку дена се прикажа на македонската јавност.

Николоски потенцираше дека бројот на пасоши кои биле издадени на криминалци и убијци засега изнесува околу 215 пасоши, но тоа не значи дека можеби ги нема уште повеќе и дека бројот на издадени пасоши не достигнува и 2000 пасоши.

Тој додава дека овој случај мора да се обзнани во целост и да се расчисти до неговата основа, односно од зачетокот.

-Можеби има уште пасоши кои што биле издавани на сличен начин. Доколку вработените во МВР кои со чесна намера сакаат тоа да го спречат, имаат било какви сознанија за издадени пасоши, а се плашат јавно да говорат за тоа, нека ги достават до ВМРО-ДПМНЕ, а потоа ние ќе ги обзнаниме исто како и овие. Не смееме да се плашиме, туку мораме заеднички да се избориме да расчистиме со мафијата во државата, од мафијашката власт, па се до овие мафијаши кои земале македонски пасоши, истакна Николоски и додаде:

„ВМРО-ДПМНЕ стои на располагање на сите граѓани или пак припадници на МВР кои знаат нешто поврзано со овој случај. Објавувањето на овие матни работи и зделки на власта ќе продолжат и во иднина, а нивниот интензитет ќе расте со секој нов случај, кој верувајте дека сигурно го има, а македонската јавност ќе има шанса како и досега се да дознава од прва рака. Нема да престанеме во борбата против криминалот“.

Qatar 2022