понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 164
home Вести

Николоски: Отидов сам во Луксмебург и покрај се да лобирам за датум за преговори, зошто така се бори за Македонија, за жал таму никој немаше од Владата

Николоски: Отидов сам во Луксмебург и покрај се да лобирам за датум за преговори, зошто така се бори за Македонија, за жал таму никој немаше од Владата

Јас на сопствена иницијатива со воз отидов во Луксембург се видов со тие со коо можам да се видам, значи од позиција на опозиција беез никаква формална причлчина и ги молев Македонија да добие датум за преговори. За жал не ги видов ни Османи, Димитров, ниту Заев не ги видов таму што говори колку се сериозни кон својата работа. Можат да кажат дека не било поканети, но и ја не бев поканет и дополнително сум опозиција, но отидов таму да се борам за Македонија, рече потпретседателот на ВМРО- ДПМНЕ Александар Николоски на гостување во централниот Дневник на телевзија Сител.

-Јас лично се борам за сопствената држава, но одлуките не ги носам јас, не ги носи ни ВМРО-ДПМНЕ, ги носи Владата. Мора да имаат чисто досие за да ко ќе отидат таму да бидат разоружани сите други држави да го направат притисокот врз Бугарија, рече Николоски.

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ јасно укажа „и затоа сум многу прецизен одредени држави не се за бугарското вето, но немаат ништо против бугарското вето“.

Најнови вести

Коронавирус