сабота, 19. јуни 2021. Вести денес: 48
home Вести

Николоски оствари средба со амбасадорката на Португалија, а Заев во последните шест месеци нема ниту една средба со европски премиер

Николоски оствари средба со амбасадорката на Португалија, а Заев во последните шест месеци нема ниту една средба со европски премиер

Денеска претседателот на Националниот совет за евроинтеграции, Александар Николоски, оствари средба со Н.Е. Марија Виргина Мендес де Силва Пина, вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Португалија, со седиште во Белград, Република Србија, која ја покрива и нашата земја.

Николоски е првиот политичар кој остварил средба со амбасадорката откако Португалија е актуелен претседавач со ЕУ, при што ја искористи можноста да упати покана амбасадорката да го посети Собранието, како и да се обрати пред Националниот совет за евроинтеграции.

За разлика од ВМРО-ДПМНЕ, никој од актуелната власт на СДСМ не се сретна со амбасадорката на Португалија, претседавач на Европската Унија.

Со ова слободно може да се каже дека премиерот Зоран Заев е тотално изолиран политичар од страна на светските, но и од страна на Балканските лидери. Изминативе 6 месеци премиерот Зоран Заев нема остварено ниту една билатерална средба со премиер на некоја европска или светска земја.

Пред десетина дена претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот Николоски остварија средба со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан каде што соговрниците разговараа за одличните и пријатески односи, како и за блокираните европски интеграции на Македонија. На оваа средба претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски побарал од неговиот соговорник поддршка од страна на Унгарија за одблокирање на европскиот пат на Македонија.

Исто така Мицкоски и Николоски остварија работни посети и во Република Словенија и Република Хрватска, каде што имаа средби со премиерите на овие две земји, Јанез Јанша и Андреј Пленковиќ. На овие средби се разменети искуства за светската здравствена криза со КОВИД-19, како и за економските предизвици кои се последица на оваа пандемија.

ЕУРО 2020

Македонија