среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 167
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Николоски: Еве како Заев краде од буџетот

Николоски: Еве како Заев краде од буџетот

Владата и Заев планираат да потрошат оваа година 1000 денари, од тие 1000 денари ќе соберат 900, а ќе се задолжат за 100 денари кај банки со камата, а кај народот за помош за задржување на работните места како и борба со корона кризата ќе вратат само 82 денари!, обвинува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски.

-Да го објасниме пластично буџетот, да замислиме дека буџетот е 1000 денари. Владата и Заев планираат да потрошат оваа година 1000 денари, од тие 1000 денари ќе соберат 900, а ќе се задолжат за 100 денари кај банки со камата, а кај народот за помош за задржување на работните места како и борба со корона кризата ќе вратат само 82 денари! Заев троши 1000 денари, но на народот враќа само 82 денари. Прашањето е каде се другите пари? Каде се 92% од буџетот? Пари кои ги краде Заев!, стои во Фејсбук објавата на Николоски.

Коронавирус