петок, 20. мај 2022. Вести денес: 0
home Вести

Никола Бојковски од Куманово го извади Светиот крст во базенот на храмот Свети Никола

Никола Бојковски од Куманово го извади Светиот крст во базенот на храмот Свети Никола

Дваесет и деветгодишниот Никола Бојковски од Куманово го извади Светиот крст од базенот во дворот на Соборниот храм „Свети Никола“ во Куманово.

– Очекувам благосостојба, среќа и здравје за сите, изјави Бојковски, кој неколку пати низ годините се обидувал, а сега првпат го фаќа крстот. Тој моментално е невработен и наскоро планира отворање сопствен бизнис.

Од свештенството доби икона, крст, накит од кумановска златара и други пригодни подароци од спонзори и општината.

Претходно, во Соборниот храм „Свети Никола“ се одржа и литургија по повод празникот Богојавление Водици. Верниците присуствуваа на литургија, дел од нив пресекоа славски колач, си зедоа осветена вода, се помолија за здравје, мир и благосостојба.

Најнови вести

Коронавирус