петок, 29. јули 2022. Вести денес: 133
home Вести

„Никој не го ферма, додека не умре“-адвокатот на Боки 13 открива загрижувачки детали за неговата здравствена состојба

„Никој не го ферма, додека не умре“-адвокатот на Боки 13 открива загрижувачки детали за неговата здравствена состојба

Бојан Јовановски никој не го ферма додека не умре еден ден, тврди неговиот адвокат Сашо Дуковски, кој во изјава за „А1он“ вели дека здравствената состојба на првообвинетиот во „Рекет“ секојдневно се влошува.

Дуковски останува на тоа дека во затворот не може да се спроведе хигиено-диететски режим, кој го препорачуваат докторите.

-Секој ден го носат во болница. 10 установи кажуваат дека за него треба соодветен хигиенско-диететски режим. И затворскиот доктор кажува дека не може таков режим да се спроведе таму. Утре треба да се земат хистолошките резултати, од земениот материјал од чировите во желудник. Никој не го ферма додека не умре некој ден, па тогаш ќе видиме на кого ќе ја префрлаат топката, вели Дуковски.

Обвинетиот Бојан Јовановски пред судот посочи дека тој се гледа себеси како политички затвореник, но и дека пријавил закани за негова ликвидација.

Следното рочиште за „Рекет“ е закажано за во понеделник.

Коронавирус