понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 77
home Вести

Ни Заев незнаел дека „Шверцери“ ќе слават: Мене ми кажаа дека млади луѓе ќе гледаат филм

Ни Заев незнаел дека „Шверцери“ ќе слават: Мене ми кажаа дека млади луѓе ќе гледаат филм

Навивачката група „Шверцери“ во петокот прослави 30 години постоење во просторот на МНТ. Откако културниот настан се претвори во безредие, со реакција се јави и премиерот Зоран Заев, кој ситуацијата ја оцени како недолична.

„Секој вандалски чин е за осудување, тука нема дилеми. Мене ми кажаа дека има и втор дел, а намерата била за млади луѓе. Но, испадна дека второт дел не била баш културна манифестација. Мора да има одговорност за кршење на инвентарот и мора да се надоместат штетите“, истакна Заев.

Најнови вести

Коронавирус