понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 165
home Вести

Неуспех на институциите, хаос на пунктот за вакцинација во Тетово – тортура за граѓаните

Неуспех на институциите, хаос на пунктот за вакцинација во Тетово – тортура за граѓаните

Општина Тетово и Министерството за здравство исто така не успеаја да организираат вакцинации, исто како што првично не успеаја да управуваат со пандемијата воопшто, велат во реакцијата од Алијанса за Албанците и Алтернатива.

„Денес, на Пункт за вакцинација во Тетово, граѓаните се соочуваат со хаотична ситуација, метеж, долги редови на чекање и нервоза. Секој што отиде да се вакцинира против вирусот КОВИД-19 денес имаше ризик од инфекција и долго чекање на високи температури.

Ги прашуваме надлежните како се случило на граѓаните да им се закажуваат состаноци за вакцинација, за деновите кога знаеја дека нема вакцина и на крајот ги донесоа сите собрани граѓани во рок од една недела, на истиот ден.

Знаеме дека Општина Тетово и градоначалничката Теута Арифи ќе се обидат да избегаат од одговорноста, фрлајќи ја одговорноста врз здравствениот систем. Но, сите сме сведоци на тоа како самата Арифи беше таа што, од првиот ден, на секои два дена одеше да се фотографира и да ги добие предвреме заслугите за процес кој сè уште не започнал добро“, велат од Алијанса за Албанците и Алтернатива.

Најнови вести

Коронавирус