четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 0
home Вести

Неофицијално: Мијалков утре излегува од притвор, понудил гаранција од над 7 милиони евра

Неофицијално: Мијалков утре излегува од притвор, понудил гаранција од над 7 милиони евра
МИА

Според добро упатени извори, ТВ21 неофицијално дознава дека во вторник од притвор излегува Сашо Мијалков.

-Според наши извори, ќе му биде определена поблага мерка, мерка куќен притвор. Адвокатите на Мијалков тврдат дека со барањето за ослободување е поднесена гаранција во недвижности со вредност од над 7 милиони евра. Кауцијата ќе биде запленета од државата доколку Мијалков избега, пренесе ТВ21.

Мијалков е во истражниот затвор Скопје од 23 февруари кога по неколкудневно мистериозно исчезнување се појави пред обвинителството да го подигне решението за притвор. Претходно по информации на обвинителката Вилма Русковска за можно бегство на Мијалков, судот му определи домашен притвор, но полицијата не успеа да го најде на домашна адреса.

Додека е во притвор за Мијалков беа донесени две првостепени пресуди, 12-годишна затворска казна за случајот со нелегалното прислушување „Тврдина-Таргет“ и 8 години затвор за случајот Трезор и нелегална набавка на софтвер за следење електронски комуникации.

Најнови вести

Коронавирус