сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 51
home Вести

„Нема промени за вакцината Астра Зенека, ќе се чекаат искуства и од другите земји“, најави Филипче

„Нема промени за вакцината Астра Зенека, ќе се чекаат искуства и од другите земји“, најави Филипче

Германија вчера најави дека ќе ја дозволи вакцинацијата на Астра Зенека за сите возрасти.

Кај нас засега нема промени околу ставот за Астра Зенека, најави министерот Венко Филипче. Впрочем, во нашата земја кај нас нема повеќе вакцини од овој производител.

„Прво сите 24 илјади вакцини на Астра Зенека се веќе дадени. Нема промени, кај нас вакцината Астра Зенека е дадена на постарите граѓани, не се земаат само во предвид искуствата од Германија, туку и од други земји Ќе се анализираат и другите публикации и ставови , и врз основа на тоа ќе носиме одлуки. Засега нема промена во ставот“, рече Филипче.

Најнови вести

Коронавирус