сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 52
home Вести

Нема пари за повисоки пензии, но има за геј парада во Скопје

Нема пари за повисоки пензии, но има за геј парада во Скопје

Неодговорно трошење, нетранспарентни институции и негрижа при распоредувањето на парите на граѓаните, вака на кратко може да се опише односот на владата кон буџетот. Па така гледаме како се одвојуваат пари за геј парада, а од друга страна нема ни денар за повисоки пензии, поголема социјална помош, поголема плати на лекарите и се што ветуваше СДСМ од опозиција.

Деновиве излезе и годишната програма на Министерството за култура за поддршка на проекти и манифестации  од неа се гледа дека државата е спремна да одвојува пари за се, само не за тоа што го ветуваше. Имено Министерството за култура во оваа 2018 година ќе одвои 327,250 денари за  Коалиција „Сексуални и здравствени права на маргинализирани заедници“ Коалиција СЗПМЗ за организирање на настан „ Викенд на гордоста Скопје 2018 “.

Претходно во 2017 година, министерот за култура Роберт Алаѓозоски, го отвори „Скопје прај викенд“ кој се одржа од 22 – 25 јуни. Настан на кој свое обраќање имаше и Никола Шиндре, кој јавноста ја брануваше со својата колумна во која се релативизираше педофилијата. Тогаш медиумите пишуваа и како ЛГБТ центарот одликуваше промотор на педофилија, настан на кој учествуваше и Зоран Заев.

Најнови вести

Коронавирус