петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 104
home Вести

Нема договор за платите во образованието

Нема договор за платите во образованието

Министерството за образование и просветниот кадар не успеаја да се договорат околу процентот за зголемување на платите.

Најверојатно нова средба ќе има до крајот на неделата. Од СОНК очекуваат дека ќе успеат да се договорат, во спротивно на 11 ноември одат на генерален штрајк.

Од министерството се надеваат дека штрајк нема да има затоа што се нуди опција која очекуваат дека ќе биде прифатена.

Коронавирус