петок, 31. март 2023. Вести денес: 127
home Вести

НЕМА ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ ЗА ЗЕМЈАВА ВО ДЕКЕМВРИ: Милошоски добил потврда од европски пратеници

НЕМА ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ ЗА ЗЕМЈАВА ВО ДЕКЕМВРИ: Милошоски добил потврда од европски пратеници

Земјава во декември нема да добие датум за преговори со ЕУ, ниту во првата половина на следната година, тврди пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски откако на маргините на конференцијата за трансатланска безбедност, во Вашингтон, разговарал со европски делегати.

„Од разговорот со соговорниците произлегува заклучокот дека и овој декември Македонија нема да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ. Истиот неповолен исход се очекува и во периодот јан-јули 2022 година. Во меѓувреме Албанија вложува дипломатски напори да се раздвои од пакетот со Македонија за да си ги зголеми шансите самостојно да добие датум за преговори, но се уште е неизвесно дали со оваа опција ќе ги убедат сите членки на ЕУ да донесат едногласна одлука за посакуваниот чекор на официјална Тирана кон Брисел“, напиша Милошоски на Фејсбук.

Тој информира дека во Вашингтон на маргините на конференцијата за трансатланска безбедност успеал да поразговара со: Седрик Перин (Франција), Ине Сериде (Норвешка), Јан Фарски (Чешка Република), Моника Грегорчич (Словенија), Мими Кодели (Албанија) и Аудронис Азубалис (Литванија).

„Разговарав на теми од билатерален интерес, како и за дискусиите во Брисел поврзани со процесот на европските интеграции“, напиша Милошоски.