понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 94
home Вести

Нема да има жолти ленти на „Мериот“: Заев вели дека по појавувањето на Мијалков нема правна основа за заплена на имотот

Нема да има жолти ленти на „Мериот“: Заев вели дека по појавувањето на Мијалков нема правна основа за заплена на имотот

Нема да има жолти ленти за хотелот „Мериот“. Премиерот Зоран Заев за ТВ21 појасни дека правната основа за ова отпаднала откако екс директорот на УБК Сашо Мијалков се појавил.

Тој посочи дека постоело кривично дело и со тоа и правна основа за заплена на имотот, сметките како и компаниите кои се уште се на негово име.

-Постоеше основа за заплена на се она што е на име и на неговото семејство, поради тоа што тие можеа да бидат осомничени за кривично дело помагање на бегство. Но со самото појавување на Мијалков, правната основа за сето ова е падната и всушност тој и затоа и се појави, вели премиерот за ТВ21.

Коронавирус