недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 28
home Вести

Нелоски до Каевски: Вие како СДСМ капитулиравте по секој основ во однос на студентите и студентското движење

Нелоски до Каевски: Вие како СДСМ капитулиравте по секој основ во однос на студентите и студентското движење

Во емисијата, „Само Вистина“ членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Нелоски потсети дека СДСМ односно СДММ кога беа во опозиција излегуваа, покажуваа слики од руинирани студентски домови и ветуваа дека кога СДСМ ќе дојде на власт ќе изградат т.н „студенски град“.

-Вие како СДСМ капитулиравте по секој основ во однос на студентите и студентското движење затоа што вие излегувавте и покажувавте руинирани домови, ветувавте дека ќе изградите студентски град , јас не знам каде е тој студентски град сега, истакна Нелоски во своето гостување.

Нелоски укажа дека ВМРО-ДПМНЕ имаше проектирано студентски дом кај салата „Борис Трајковски“ кој ќе ги задоволи капацитетите на студентите, но за жал СДСМ дојде на власт и го прекина тој проект.

-Имаме тотално крахирање на Министерството за образование кога се работи за Законот за високо образование, немаме одбор за акредитација, се случува цели катедри на факултетите да немаат можност да се акредитираат. Студентите немаат студентски правобранител, немаат кој да ги штити нивните права на самите факултети, потенцираше Нелоски во своето гостување.

Тој го своето гостување порача дека ова денеска што го гледаме е лицемерие и истото ќе го гледаме до изборите.

– Јас се уште ги чекам 600.00 млади да се вратат во државата бидејки Дарко Каевски излегуваше пред влада и ветуваше дека ќе ги вратат сите млади кои се иселеиле од државата, додаде Нелоски.

Коронавирус