сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 51
home Вести

Нелоски: Денеска ќе поднесеме кривичен поднесок за криминалниот тендер на Град Скопје и Петре Шилегов

Нелоски: Денеска ќе поднесеме кривичен поднесок за криминалниот тендер на Град Скопје и Петре Шилегов

Врз основа на искажаните сомнежи во текот на минатата недела за криминалниот тендер на Град Скопје и Петре Шилегов, денеска ќе поднесеме кривичен поднесок за злоупотреба на службена должност и овластување, несовесно работење во служба и корупција и судир на интереси. Се со цел да го охрабриме Јавното обвинителство да се позанимава малку со овој очигледен крими шема скандал што го обзнанивме, рече на прес-конференција Владимир Нелоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Имено, зетот на секретарот на Петре Шилегов, односно вториот човек во Градот Скопје успеал да земе фрапантни 500.000 евра како дел од тендерот за т.н. противпожарна скала. Се надеваме дека конечно Јавното обвинителство ќе се охрабри и ќе ги обзнани и ќе ги побара сите факти поврзани со овој случај, а се разбира и дека граѓаните на Скопје ќе ја добијат правдата за нивните потрошени пари, истакна Нелоски.

Најнови вести

Коронавирус