понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 11
home Вести

Нелегален превозник нападнал инспектор на граничниот премин Делчево

Нелегален превозник нападнал инспектор на граничниот премин Делчево

Инспектор нападнат од страна на див превозник на граничниот премин Делчево. Нападот е пријавен во делчевската полиција, од каде го потврдија случајот.

-На граничен премин Делчево од слобода е лишен Д.Г (58) од с.Ѕвегор, Делчевско. Лицето физички нападнал инспектор од Државниот инспекторат за сообраќај и транспорт при обид да изврши претрес на патничко возило ,,опел” со бугарски регистерски таблици, кое тој го управувал. Д.Г. бил приведен во Полициската станица за граничен премин и граничен надзор, се вели во соопштението од полицијата.

Инцидентот го потврдија и од Здружението на превозници во патниот сообраќај, од каде го осудија нападот врз инспекторот.

-Апелираме до надлежните да ги преземат соодветните мерки, а дополнително бараме да се стави ред со дивите превозници во патничкиот сообраќај, велат од Здружението на превозници.

За сторителот е најавена пријава откако целосно ќе биде документиран случајот.

Ова не е прв случај на физичко насилство на уапсениот. Имено истиот насилник во март 2018-та година нападна и нанесе тешки телесни повреди на цариничка.

Лицето со иницијали Д.Г. со мотокрос влеглo на царинскиот терминал на граничниот премин и во бифето без никаква причина ја нокаутирало цариничката со иницијали М.С., која била на нејзиното работно место во униформа.

Д.Г. почнал да ја навредува цариничката која во тој момент била на својата 12-часовна смена и ручала во бифето.

Тој ја прашал како смее да руча и физички ја нападнал со тупаници и ѝ нанел тешки телесни повреди, по што М.С. паднала во несвест. По настананот Д.Г. побегнал со својот мотор.

Д.Г. ` е добро познат на јавноста и полицијата во Делчево, важи за лице со богато криминално досие и блиски конекции со власта.

Оттука се поставува прашањето дали можеби напаѓачот треба да направи многу посериозно кривично дело како на пример убиство па надлежните да преземат мерки. Останува нејасно и дали некој од актуелната владејачка гарнитура ќе одговара со оглед на тоа што се става во функција на одбрана на насилникот.

Коронавирус