вторник, 13. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Негативен ПЦР-тест за влез во Полска

Негативен ПЦР-тест за влез во Полска

Полска оваа недела треба да најави ново правило, а тоа е дека секој странски државјанин пред да влезе во земјата ќе треба да приложи негативен тест на коронавирус, изјави денеска полскиот министер за здравство Адам Ниједијелски.

– Патниците кои ќе покажат негативен тест на Ковид-19 нема да мора да заминат во карантин по влезот во Полска, истакна Ниједијелски.

Тој додаде дека земјата е пред третиот бран на епидемијата, кој ќе го достигне врвот кон крајот на следниот месец или почетокот на април.

Коронавирус