четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 161
home Вести

Неделава рочишта за четири предмети на СЈО

Неделава рочишта за четири предмети на СЈО

Рочишта за четирите предмети на Специјалното јавно обвинителство, „Триста“, „Титаник“,  „Насилство во општина Центар“ и „Т.Н.Т“ се закажани неделава во Кривичниот суд.

За среда е закажано рочиште за  „Титаник“,  што е прв случај обелоденет од СЈО. Покрај поранешниот премиер Никола Груевски, во овој случај обвинети се и поранешните функционери Мартин Протуѓер, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Билјана Бришкоска Бошковски, како и Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко, Леко Ристовски, Кирил Тодоровски, Катерина Веловска, Станко Коруновски, Коста Марковски, Драгче Драгчески, Марјан Накевски, Гоце Јаневски, Џезми Ахмет, Роберт Давитков, Далибор Алешковиќ и Ленка Рашајковска.

Тие се осомничени од СЈО за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања во 2012 година. 

Во четврток на обвинителна клупа ќе седнат обвинетите во случаите „Триста“ и „Насилство во општина Центар“.

Во предметот „Триста“ обвинет е Ѓоко Поповски поранешен помошник-министер во МВР за набавка на 300 возила за потребите на Министерството за внатрешни работи.

Во Кривичниот суд закажано е судење и за одвоената постапка во предметот  „Насилство во општина Центар“. Обвинетите во овој случај се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова и уште девет лица.

На обвинителна клупа во петок повторно ќе седнат и обвинетите во предметот „Т.Н.Т“, што се однесува за уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот и претседател на Партијата за европска иднина (ПЕИ), Фијат Цаноски.