вторник, 19. јануари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Нечев: Скептичен сум дека во јуни ќе добиеме датум за почеток на преговорите за влез во ЕУ

Нечев: Скептичен сум дека во јуни ќе добиеме датум за почеток на преговорите за влез во ЕУ

Зоран Нечев од Институтот за демократија во гостувањето во емисијата Топ тема на Ваша страна на телевизија Телма одговарајќи на новинарско прашање дали може да се очекува датум за почеток на преговорите на Република Македонија со Европската Унија, рече дека е скептичен дека во јуни Република Македонија може да очекува датум за почеток на преговорите.

Јас сум скептичен за во јуни. Тие информации кои што ние ги имаме едека во јуни поради одредени технички и административни проблеми нема да се случи во јуни, бидејќи нели тоа влече корени малку и во минатото, а тоа значи дека редовниот термин за објавување на Извештаите за земјите од Западниот Балкан беше во април, поради изборите истиот датум беше префрлен после европските избори значи денеска, вели тој.

Најнови вести

Коронавирус