петок, 30. септември 2022. Вести денес: 25
home Вести

Не’ очекува сончев зимски ден

Не’ очекува сончев зимски ден

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен јужен ветер, по одделни котлини со услови за појава на магла и ниска облачност.

Температурата ќе се движи од шест до 13 степени.

Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен јужен ветер.

Температурата ќе достигне до шест степени.

Следува период на стабилно и суво време. Во поголем дел од земјава дневните температури ќе бидат над просекот за овој период од годината, а тоа ќе предизвика топење на снежната покривка. Во сабота ќе биде најсончево, а од недела ќе има умерена до значителна облачност.

По котлините, вклучувајќи ја и Скопската ќе има појава на магла и ниска облачност, особено од недела, а дневната температура во овие места ќе остане пониска.

Коронавирус