среда, 27. јануари 2021. Вести денес: 28
home Вести

Не ги интересираат условите на гинекологија, туку двојазичноста: Директорот се пофали дека добил двојазични печати (ФОТО)

Не ги интересираат условите на гинекологија, туку двојазичноста: Директорот се пофали дека добил двојазични печати (ФОТО)

Економскиот директор на Универзитетската клиника за гинекологија, Валон Бела, од денес има печат на албански јазик. Тој во својот профил на Фејсбук вели дека и Клиниката за гинекологија започна спроведување на двојазичноста.

– Започна имплементацијата на двојазичноста како резултат на донесувањето на Законот за јазици.
Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство сега веќе става печати и на албански јазик.
Честистки. Честитки.
# Продолжуваме_Работиме, стои на Фејсбук статусот на Бела.

Инаку минатата ноќ на владината зграда, беше поставена табела со новото име, Република Северна Македонија и на албански јазик.

Коронавирус