петок, 30. октомври 2020. Вести денес: 112
home Вести

Наставничка од Тиквешко е заразена со коронавирус, изолирани се 16 ученици

Наставничка од Тиквешко е заразена со коронавирус, изолирани се 16 ученици

Единаесет нови случаи на коронавирус се потврдени во Тиквешко во изминатите 24 часа, заболена е и една наставничка, за МИА потврди доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за јавно здравје.

Девет од новозаболените лица се од Кавадарци, а по едно од Неготино и Демир Капија.

-Изолирани се една наставничка и 16 ученици, ќе биде извршена дезинфекција во училиштето. Едно 53 годишно лице од Демир Капија е хоспитализирано во Велес, рече Јовановски.

Сите новозаболени, од двата пола, биле со симптоми. Двајца од нив претходно имале контакт со лице позитивно на Ковид-19.

Од почеток на пандемијата досега, во Кавадарци заболеа 260 лица. Во Росоман и Демир Капија по 13, Неготино 53 лица. Се утврдуваат контактите на новозаболените, со цел нивна изолација.

Коронавирус