петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 147
home Вести

Мицкоски: Наше право и должност е да ги браниме националните интереси и тоа ќе го правиме во иднина

Мицкоски: Наше право и должност е да ги браниме националните интереси и тоа ќе го правиме во иднина

ВМРО-ДПМНЕ е современа десна партија и ние мораме да бидеме луѓе кои секогаш ќе застанат на браникот на одбраната на националните и државните интереси, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањеto во емисијата „Јади Бурек“ на ТВ Сонце.

Тој појаснува зошто е формирана оваа партија, потенцирајќи дека методологијата која што ВМРО-ДПМНЕ ја одбрала е како да ги одбрани државните и националните интереси. Според него, тоа право останува само за структурата на ВМРО-ДПМНЕ и сите оние граѓани кои ќе се придружат за да ги бранат интересите.

Мицкоски потсети дека ВМРО-ДПМНЕ  е на терен со граѓаните, односно дека се формирани околу 1500 тимови чија задача е да се запознаат со реалните проблеми на граѓаните. Појаснува дека сите тие реални проблеми ќе бидат во новата програма на ВМРО-ДПМНЕ.

Опозицискиот лидер додаде дека суштината која ВМРО-ДПМНЕ како современа десна партија треба да ја продолжи е и понатаму да ги брани националните и државните интереси.

Коронавирус