петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 24
home Вести

Наркодилер си ја купил слободата со 70.000 евра: Мери Николова откри нов корупциски мегаскандал на Владата и судството

Наркодилер си ја купил слободата со 70.000 евра: Мери Николова откри нов корупциски мегаскандал на Владата и судството

Мери Николова, една од најгласните активистки на СДСМ и т.н. „шарена револуција“ која се бореше за поголеми права на затворениците, како и за законот за амнестија со кој беа ослободени речиси 1.000 сторители на кривични дела од затворите низ земјата, на својот Фејсбук профил објави, како што вели, информација која открива како се изигрува правосудниот систем од страна на осудени криминалци со цел да добијат слобода, пренесува Инфомакс.

Николова објави текст кој и го испратил анонимен извор, а е во врска со неодамнешната акција на полицијата за апсење на нарко-дилерска мрежа од Прилеп и Битола, во која беа уапсени неколку лица.

Текстот кој го објави Николова, отвара нов, мегаскандал на Македонското правосудство и владините институции како онаа за извршување на санкции. Во текстот се обвинуваат судии и обвинители, но и полициски службеници и директори на затворите дека добиле дебела сума на пари за да го преместат „мозокот“ на нарко-дилерската операција во прилепскиот затвор од каде тој е практично на слобода.

Текстот кој го објави Мери Николова, го пренесуваме во целост: