петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Вести

Напнато во бугарското Собрание: Седницата е одложена, меѓусебни обвинувања за ветото за Македонија

Напнато во бугарското Собрание: Седницата е одложена, меѓусебни обвинувања за ветото за Македонија

По процедурално барање на опозицијата, Комисијата за надворешни работи во Бугарското Собрание е одложена.

Можно е да продолжи подоцна во текот на денов. Опозицијата во Бугарија инсистира владата да достави предлог заклучок за дигање на ветото за Македонија, а не пратениците да дискутираат без владин формулиран предлог.

Атмосферата напната, освен за Македонија имаше меѓусебни дофрлања на релација пратеници од БСП кон ИТН кој како ќе гласа за/против довербата на владата на Петков во 19 часот.

Деталите слушнете ги на ОВОЈ ЛИНК.

Коронавирус