петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Наместо укинатото екстерно ќе се воведува национално тестирање

Наместо укинатото екстерно ќе се воведува национално тестирање

Работна група во Министерството за образование и наука периодов на големо работи на подготовка на нов вид тестирање кое треба да го замени екстерното.

Основците ќе бидат дел од ново, т.н. национално тестирање, вели во интервју за Деца.мк заменик-министерот за образование Петар Атанасов.

–По ова прашање веќе правиме конкретни чекори. Разговарав со директорката на Државниот испитен центар (ДИЦ) и за проекциите во однос на проверката на објективноста на оценувањето на наставниците. Ќе има национално тестирање и евалуација. Тестирањето целосно ќе го спроведе ДИЦ, а веќе има и комисија, која има работна програма. Прашањата на кои ќе одговараат децата ќе бидат од изучениот материјал, објаснува Атанасов.