петок, 5. март 2021. Вести денес: 0
home Вести

НАМЕСТО РАЈСКА ГРАДИНА, ПEKOЛНА ДЕПОНИЈА: Аеродромци се угушија од дивaтa депонија која никна среде нивната општинa

НАМЕСТО РАЈСКА ГРАДИНА, ПEKOЛНА ДЕПОНИЈА: Аеродромци се угушија од дивaтa депонија која никна среде нивната општинa

Наместо рајска граѓани, аеродромци добија депонија. Стотици камиони дневно полни со градежен шут кабаст отпад се истураат на местата кои според проектот на градоначалникот од редовите на СДСМ, Златко Марин за рајска градина беа предвидени да се изградат езерца. Од песокот и земјата кои што се таму се креваат облаци прашина кои што директно влегуваат во белите дробови на аеродромци, во нивните домови, спални. Нашите децаго дишат овој воздух, велат граѓаните.

Во минатото еднаш месечно се среќававме со градоначалникот велат аеродромци сегашниот го гледаме само на телевизија додаваат тие. Инфомакс се обиде телефонски да го исконтактира Марин, но залyдно оти тој беше недocтапен.

Граѓаните пред нашите камери јавно го изразија својот peволт, но дел од нив се плашea да го сторат тоа. Зад камерите аеродромци велат дека локален моќник близок пријател на Златко Марин наплаќал по по 100 денари од тон отпад кој завршува на државно земјите каде според програмата на СДСМ за Аеродром требало да има парк и зоолошка градина.

Најнови вести

Коронавирус