сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Намалена видливост од 50 до 100 метри поради магла во Тетово и Штип

Намалена видливост од 50 до 100 метри поради магла во Тетово и Штип

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози.

Поради појава на магла има намалена видливост од 50 до 100 метри, во Тетово и Штип.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Од 15 ноември стапи на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 март 2019 година. На овој линк ќе најдете повеќе информации што се подразбира под зимска опрема.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде се бележи појава на утринска магла, а исто така зголемена е и можноста од појава на одрони. На осојничавите места коловозите се наместа влажни, па поради ниските температури карактеристични за вечерните и утрински часови постои можност и од појава на голомразица.