петок, 4. декември 2020. Вести денес: 37
home Вести

Намалена видливост до 50 метри на патот Катланово-Велес

Намалена видливост до 50 метри на патот Катланово-Велес

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози.

Поради појава на магла на патот Катланово- Велес видливоста е намалена од 50-100м.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Од 30.12.2019 реконструкцијата на мостот на Вардар кај с. Пепелиште на патниот правец Неготино – Лакавица е завршена. Сообраќајот се одвива нормално за сите видови на возила.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Коронавирус