четврток, 29. октомври 2020. Вести денес: 156
home Вести

Наков: СЈО со „врзани раце“

Наков: СЈО со „врзани раце“

Експертите велат дека Катица Јанева како осомничена во случајот „Рекет“ нема право од притвор да им наложува на обвинителите на СЈО како да постапуваат со предметите на ова обвинителство.

Правникот Александар Наков, во изјава за Алсат, вели дека функцијата на Катица Јанева на чело на СЈО е завршена од моментот кога таа е во притвор.

Наков додава дека специјалните обвинители, во отсуство на нов главен обвинител на СЈО, имаат врзани раце за останатите предмети и истраги.

Согласно Законот за јавно обвинителство, јавниот обвинител заминува од функцијата додека е во притвор.

Според дел од правните експерти, единствениот начин да продолжат истрагите по предметите на СЈО е да се усвои новиот Закон за Јавно обвинителство.

Коронавирус