петок, 9. декември 2022. Вести денес: 123
home Вести

Најстудено во Маврово, најмногу снег има во Ѓуриште

Најстудено во Маврово, најмногу снег има во Ѓуриште

Најстудено изутринава е во Маврово каде се измерени – 7 степени, во Лазарополе, Крушево, Крива Паланка во – 6, во Штип, Ѓуриште и Берово – 4, во Пожаране, Струмица, Претор, Тополчани, Охрид, Дебар – 3, во Демир Капија и Прилеп -2, во Битола и во Виница -1, во Скопје Петровец, Гевгелија, Тетово и Скопје 1 степен.

Најмногу снег има во Ѓуриште 12 сантиметри, во Маврово осум, во Пожаране шест, во Лазарополе четири, во Берово три и Крива Паланка и во Тополчани по еден сантиметар.

Преку ноќта и утринава има значителна облачност на север и на запад, а кон југоисток е претежно сончево со мала до умерена локална облачност. Понекаде утринава дува слаб северозападен ветер.

Претпладнево ќе има значителна облачност особено на север и на запад, а попладне ќе биде претежно сончево со мала до умерена локална облачност. Преку денот ќе дува слаб до умерен северозападен ветер најизразен на север и вдолж Повардарието. Температурата ќе биде во интервал од два до 10 степени.

Во Скопје претпладне ќе има умерена облачност, а од средината на денот облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе се движе до шест степени.

Во наредните денови следува период на стабилно време со ниски утрински температури, а најстудено ќе биде утре наутро. Дневните температури ќе бидат во постепен пораст. Од утре кон викендот ќе дува претежно јужен ветер и ќе се зголемуваат условите за појава на магла по одделни котлини. За време на викендот се очекува краткотрајно наоблачување без врнежи.

Qatar 2022