сабота, 6. јуни 2020. Вести денес: 96
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Најстудено и со најмногу снег во Маврово, измерени -6 степени

Најстудено и со најмногу снег во Маврово, измерени -6 степени

Времето утрово е облачно со врнежи кои во северните делови во земјата преминаа во снег, додека на југот се уште се претежно од дожд. Во ноќните часови беше ветровито, а изутрината дува умерен, а долж Повардарието засилен ветер од северозападен правец, информираат од УХМР.

До 7 часот најмногу снег наврна во Маврово 11 сантиметри (Маврови Анови), во Пожаране девет, во Лазарополе осум, во Тетово пет, во Крива Паланка четири, во Куманово и во Ѓуриште три, и во Крушево и Берово два сантиметри.

Во изминатите 24 часа најмногу дожд наврна во Струмица 18 литри на метар квадратен, Маврово -15, Берово – 13, Лазарополе – 11, Крива Паланка – 10, Тетово и Дојран – девет, Гевгелија – осум, Штип и Демир Капија – четири, Крушево – три, Куманово, Охрид и Претор – два, и Скопје и Битола еден литар на метар квадратен.

Најстудено беше во Маврово каде беа измерни – 6 степени, во Лазарополе и Крушево – 4, во Крива Паланка -2, а најтопло во Претор каде се измерени четири степени.

Времето денеска ќе биде облачно, студено и ветровито со врнежи претежно од снег. Најобилни врнежи се очекуваат во источните делови. Ќе дува умерен, а долж Повардарието засилен северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 0 до 5 степени.

Во Скопје времето ќе биде облачно со повремен снег и со умерен до засилен северен ветер. Максималната температура ќе достигне три степени.

Коронавирус