недела, 5. декември 2021. Вести денес: 93
home Вести

Најскапата патарина во Македонија ќе чини 100 денари

Најскапата патарина во Македонија ќе чини 100 денари

Со одлука на Владата, од следната недела и официјално ќе биде пуштена во употреба и првата од двете патарини на автопатот Демир Капија-Смоквица.

Ќе чини најмногу од сите други патарини во Македонија, односно 100 денари.

На втората патарина на истиот овој автопат која треба да почне со наплата следната година ќе се наплаќа 80 денари. Со оваа давачка, за пат од Табановце до граничниот премин Богородица ќе треба да се издвојат 340 денари за патарина.

 

Коронавирус