понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Најнови информации: Со коронавирус досега се заразиле 11.289 лица, а починаа 511 македонски граѓани

Најнови информации: Со коронавирус досега се заразиле 11.289 лица, а починаа 511 македонски граѓани

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-23, Куманово-8, Дебар-2, Штип-10, Прилеп-3, Тетово-2, Струга-11, Велес-2, Битола-3, Охрид-8, Кавадарци-1, Гостивар-4, Струмица-1, Македонски Брод-4, Виница-2, Свети Николе-2, Кичево-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 113 оздравени пациенти од: Скопје-57, Дебар-1, Штип-11, Прилеп-8, Тетово-11, Велес-1, Гостивар-2, Кочани-4, Демир Хисар-1, Свети Николе-10, Кичево-2, Ресен-5.

Починати се 6 лица, две пациентки од Скопје (56г. и 75г.), пациент од Куманово (91г.), пациент од Гостивар (64г.), пациент од Тетово (82г.) и пациент од Штип (58г.) Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11289,  бројката на оздравени пациенти е 7221, на починати е 511, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3557. Денес се евидентира еден контролен тест. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•Скопје 4966, активни 1303

•Куманово 1102, активни 262

•Дебар 208, активни 118

•Штип 887, активни 433

•Прилеп 336, активни 46

•Тетово 1066, активни 212

•Струга 469, активни 187

•Велес 227, активни 22

•Битола 146, активни 66

•Охрид 283, активни 76

•Кавадарци 83, активни 63

•Гостивар 499, активни 288

•Гевгелија 23, активни 12 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)

•Струмица 39, активни 23

•Крива Паланка 25, активни 11

•Радовиш 29, активни 16

•Крушево 16, активни 8

•Кочани 106, активни 20

•Пробиштип 57, активни 22

•Демир Хисар 34, активни 26

•Македонски Брод 41, активни 35

•Пехчево 6, активни 0

•Берово 8, активни 4

•Валандово 6, активни 0

•Виница 25, активни 21

•Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

•Кратово 14, активни 7

•Свети Николе 230, активни 134

•Кичево 179, активни 109

•Ресен 146, активни 21

•Неготино 28, активни 8 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1507 теста се преку: ИЈЗ-302, ЦЈЗ Скопје-24, Авицена-156, Биотек-255, МАНУ -189, Жан Митрев (Филип Втори)-302, Систина со PCR метода -216, Судска медицина -9, ЦЈЗ Битола-48, Инфективна клиника-6, ГАК-0. Досега во земјата се направени вкупно 108384 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 88 пациенти. На кислородна поддршка се 51 пациенти, 1 на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 11 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 5 деца позитивни, како и 2 пациенти суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 6 нови, вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 29, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 124 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

•Чаир – 168

•Аеродром – 147

•Бутел – 84

•Гази Баба – 133

•Центар – 106

•Карпош – 113

•Сарај – 60

•Кисела Вода – 141

•Ѓорче Петров – 92

•Студеничани – 45

•Шуто Оризари – 108

•Арачиново – 24

•Илинден – 24

•Петровец – 17

•Чучер Сандево – 9

•Сопиште – 20

•Зелениково- 7

•Странец – 5