понеделник, 29. ноември 2021. Вести денес: 157
home Вести

НАЈНОВА ВЕСТ: По претседателските избори ДУИ ќе го преземе Министерството за труд и социјална политика

НАЈНОВА ВЕСТ: По претседателските избори ДУИ ќе го преземе Министерството за труд и социјална политика

Демократската унија за интеграција веднаш по претседателските избори ќе го преземе кормилото на Министерството за труд и социјална политика. Така велат за MEDIAL.MK извори во партијата на Али Ахмети.

Овој потег на ДУИ дојде како резултат на несогласувања со СДСМ во врска со Законот за заштита на децата, односно обидот на актуелната министерка за труд и социјална политика, Мила Царосвска, да ја отстрани мерката „ТРЕТО ДЕТЕ” и нејзиниот обид за реформи во системот за пензионирање преку таканаречената „СОЦИЈАЛНА ПЕНЗИЈА” каде секој граѓанин кој има само еден работен ден може да се пензионира.

 

Коронавирус