четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 188
Во живо

Централен митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје

home Вести

Најмногу заразени лица има во Скопје и Куманово, еве каква е состојбата со коронавирусот во сите градови

Најмногу заразени лица има во Скопје и Куманово, еве каква е состојбата со коронавирусот во сите градови

Досега во Македонија се направени вкупно 1.326.737 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.132 бројката на оздравени пациенти е 181.619, на починати е 6.855, а бројот на активни случаи изнесува 6.658.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови:

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 85134, Активни 3391

Куманово 11714, Активни 548

Тетово 10880, Активни 179

Прилеп 9156, Активни 189

Гостивар 7971, Активни 57

Битола 7192, Активни 193

Велес 6416, Активни 291

Охрид 6037, Активни 224

Кавадарци 6033, Активни 153

Штип 5868, Активни 201

Струмица 5813, Активни 196

Кичево 4008, Активни 118

Струга 3809, Активни 62

Кочани 3343, Активни 121

Гевгелија 2457, Активни 62

Неготино 2328, Активни 21

Свети Николе 1938, Активни 91

Радовиш 1547, Активни 61

Ресен 1545, Активни 44

Крива Паланка 1504, Активни 122

Дебар 1451, Активни 22

Берово 1214, Активни 13

Делчево 1127, Активни 41

Виница 1056, Активни 45

Пробиштип 942, Активни 39

Валандово 830, Активни 16

Кратово 606, Активни 55

Богданци 561, Активни 18

Крушево 534, Активни 11

Македонски Брод 475, Активни 11

Демир Хисар 458, Активни 30

Демир Капија 411, Активни 3

Македонска Каменица 319, Активни 27

Пехчево 315, Активни 2

Дојран 140, Активни 1

Локални избори 2021