четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 158
home Вести

Најмногу во Скопје, најмалку во Македонска Каменица: Погледнете колку активни случаи на коронавирус има во вашиот град

Најмногу во Скопје, најмалку во Македонска Каменица: Погледнете колку активни случаи на коронавирус има во вашиот град

Досега во земјата се направени вкупно 666.091 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 141.157, бројката на оздравени пациенти е 115.433, на починати е 4.182, а бројот на активни случаи изнесува 21.542.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 62909, активни 10139
Куманово 7599, активни 1257
Прилеп 7583, активни 1061
Тетово 6680, активни 695
Битола 5289, активни 1326
Велес 4976, активни 847
Гостивар 4842, активни 526
Кавадарци 4806, активни 624
Штип 4553, активни 492
Охрид 4516, активни 831
Струмица 3601, активни 522
Струга 2803, активни 241
Кочани 2452, активни 305
Кичево 2226, активни 318
Неготино 2051, активни 279
Гевгелија 2029, активни 419
Свети Николе 1363, активни 141
Крива Паланка 1142, активни 99
Ресен 1129, активни 242
Радовиш 1000, активни 155
Берово 939, активни 131
Делчево 894, активни 97
Дебар 888, активни 63
Пробиштип 733, активни 79
Виница 684, активни 102
Валандово 589, активни 100
Крушево 449, активни 122
Богданци 444, активни 76
Демир Капија 385, активни 60
Демир Хисар 347, активни 55
Кратово 342, активни 28
Македонски Брод 331, активни 49
Пехчево 241, активни 25
Македонска Каменица 216, активни 14
Дојран 126, активни 22.

Коронавирус